Ortodox

Aparat ortodontyczny – co musisz wiedzieć

Aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny – stały czy ruchomy?

Wyśmiewanie osób, które noszą aparat ortodontyczny jest stanowczo nie na miejscu. Na szczęście w dzisiejszych czasach aparat uznaje się na normę, a nawet swego rodzaju modę. Ładny, zdrowy i szczery uśmiech to prawdziwa wizytówka, na którą często zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Aparat mogą nosić osoby w różnym wieku, choć zwykle decyduje się na niego młodzież w wieku szkolnym.

Aparat ortodontyczny – dla kogo?

Wiek nie ma większego znaczenia, choć teoretycznie im młodsza osoba założy aparat, tym szybciej może uzyskać efekty. Zęby osób po trzydziestym roku życia znacznie trudniej wyrównać, ale jak najbardziej jest to możliwe. Noszenie aparatu ma sens, gdy jego użytkownik ma wszystkie zęby stałe, choć prostowanie zębów mlecznych również jest częstą praktyką. Zęby mleczne prostuje się zwykle przy użyciu specjalnych wkładek przypominających smoczek albo aparatów ruchomych. Mleczaki oczywiście wypadną, ale chodzi o to, by łuki zębowe zostały tak ustawione, by zęby właściwie rosły już prosto.

Przy pomocy aparatu ortodontycznego można nie tylko wyrównać rosnące krzywo zęby, ale także skorygować wady zgryzu czy nieprawidłowe ustawienie żuchwy. Są osoby, które decydują się na aparat ortodontyczny z powodów czysto estetycznych, inni zaś mają do tego wskazania lekarskie. Poważne wady zgryzu uniemożliwiają prawidłowe żucie i przyczyniają się do powstawania wad wymowy. Ponadto mogą powodować ścieranie się zębów, a w dalszej perspektywie poważne ubytki w uzębieniu.

Aparat ortodontyczny – stały czy ruchomy?

Niekiedy z góry wiadomo, że stosowanie aparatu ruchomego nie ma sensu i nie przyniesie spodziewanych efektów. Poważniejsze wady koryguje się przy pomocy aparatów stałych. Aparat stały nosi się bez przerwy. Jedynie ortodonta zdejmuje go i reguluje podczas kolejnych wizyt kontrolnych. Aparat ruchomy nosi się w nocy i przez klika godzin w ciągu dnia. O zasadności zastosowania danego rodzaju aparatu decyduje lekarz, choć pacjent również może wyrazić swoją opinię. Jeśli wada nie jest zbyt duża, aparat ruchomy może wystarczyć. Podobnie, jeśli pacjentem jest małe dziecko. Nawet czterolatek z powodzeniem może nosić aparat ruchomy. Ponadto na ruchome aparaty decydują się osoby w średnim wieku, które fakt noszenia aparatu stałego krępuje. Aparat ruchomy mogą nosić w domowym zaciszu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *