Ortodox

Gabinet dentystyczny

Gabinet dentystyczny

Kto może otworzyć gabinet dentystyczny?

Prywatne gabinety dentystyczne wyrastają jak grzyby po deszczu. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, oczekiwanie na wizytę u stomatologa na NFZ jest często bardzo długie, a po drugie, zapotrzebowanie na lekarzy dentystów cały czas rośnie. Dziś znacznie częściej odwiedzamy stomatologa niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dbamy o to, by nasze żeby były zdrowe, białe i równe. Gabinet dentystyczny może otworzyć osoba, która ma uprawnienia do wykonywania zawodu stomatologa. Ale czy tylko?

Prywatny gabinet dentystyczny a NFZ

Prywatne gabinety dentystyczne cieszą się ogromną popularnością także dlatego, że oprócz usług płatnych, świadczą usługi finansowane przez NFZ. Oczywiście nie wszystkie gabinety, ale jednak część ma podpisaną umowę z NFZ, dzięki czemu zyskuje wielu nowych klientów. Pamiętajmy też, że niektóre usługi, takie jak wypełnienia ubytków w kolorze zęba czy leczenie kanałowe (w obu przypadkach z wyjątkiem zębów przednich) są płatne, niezależnie od tego, w jakim gabinecie je wykonujemy.

Oferta małych i dużych gabinetów stomatologicznych

Niewielkie gabinety stomatologiczne zajmują się przede wszystkim leczeniem ubytków, usuwaniem kamienia nazębnego, usuwaniem zębów oraz szerzeniem profilaktyki zdrowotnej. Lekarz stomatolog może jedynie podpowiedzieć konkretnemu pacjentowi, by udał się do ortodonty bądź chirurga szczękowo-twarzowego. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy odwiedzamy duży gabinet dentystyczny. Centra stomatologii zrzeszają lekarzy różnych specjalności, więc pacjent może w jednym miejscu wyleczyć ubytek, wyrwać ząb, założyć aparat ortodontyczny bądź wykonać protezę zębową.

Gabinet dentystyczny może otworzyć osoba niebędąca stomatologiem

W przypadku lekarzy dentystów otwarcie gabinetu stomatologicznego jest nieco prostsze, ale to nie oznacza, ze osoba bez wykształcenia z dziedziny stomatologii nie może prowadzić takiego gabinetu. Warunek jest jeden: najpierw musi założyć niepubliczny zakład opieki zdrowotnej (NZOZ) i dopiero w ramach tego zakładu otworzyć gabinet dentystyczny.

Gabinet, który ma być prowadzony w ramach niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej (NZOZ), przed podjęciem działalności leczniczej musi spełnić kilka wymogów. Należy do nich obowiązek posiadania pomieszczeń lub urządzeń, odpowiadających określonym wymaganiom sanitarnym czy instalacyjnym oraz obowiązek stosowania wyrobów, odpowiadających wymaganiom ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych. Właściciel zakładu musi zadbać o to, by świadczenia zdrowotne były udzielanie przez osoby wykonujące zawód medyczny. Kolejną kwestią jest obowiązek  zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *