Ortodox

Kamień nazębny – podstawowe informacje

Kamień nazębny

Kamień nazębny – jak powstaje

Profilaktyka stomatologiczna niestety bardzo często ogranicza się do regularnego mycia zębów. Co ciekawe, wiele osób sądzi, że mycie zębów dwa razy w ciągu dnia rozwiązuje wszelkie problemy. Niewiele osób zastanowią się nad kwestią czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, używaniem nici dentystycznych czy irygatora. Co więcej, jeszcze mniej osób w ogóle się zastanawia nad regularnymi wizytami u stomatologa. Wiele osób wychodzi po prostu z założenia, że jeśli nic ich nie boli to wizyta u stomatologa nie jest tak naprawdę konieczna. Jest to niestety zupełnie błędne założenie. Kontrolne wizyty w gabinetach dentystycznych to podstawa właściwego dbania o zęby. Kolejna kwestia o której także się często zapomina to kamień nazębny. Czym tak naprawdę jest kamień nazębny i jak się go skutecznie pozbywać?

Kamień na zębach to zwapniała płytka nazębna inaczej określana jako osad. Jeśli mamy do czynienia z kamieniem, który gromadził się przez krótki czas mamy szczęście. Wtedy zawsze łatwo go usunąć ponieważ jest stosunkowo miękki. Właściwe metody szczotkowania mogą znacznie pomóc w jego usunięciu, natomiast jeśli mamy do czynienia z kamieniem nazębnym, który gromadził się przez stosunkowo dłuższy czas zwykłe szczotkowanie z pewnością już nie wystarczy. W sytuacji gdy z różnych powodów dopuścimy do tego, że powstający kamień nazębny się zmineralizuje musimy niestety udać się do dentysty, który będzie mógł go skutecznie usunąć.

Kamień nazębny – jak usuwać

Oczywiście kamień nazębny możemy usuwać na wiele różnych sposobów. Istnieje wiele porad jak skutecznie usunąć kamień nazębny. Jako, że w przypadku zmineralizowanego kamienia nazębnego zwykłe szczotkowanie nic nam nie da, musimy skorzystać z innych metod. Jedną z nich jest na przykład usuwanie kamienia za pomocą specjalnego płynu do płukania z olejem lub przy użyciu specjalnego aktywnego węgla. Warto dokładnie zapoznać się z tymi metodami i przemyśleć czy właściwie dbamy o stan naszych zębów i higienę oraz czy nasza profilaktyka jest skuteczna. Warto także zawsze udać się na konsultacje do stomatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *