Ortodox

Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna – przegląd dostępnych metod

Protetyka stomatologiczna jest dziedziną stomatologii, zajmującą się tworzeniem różnego rodzaju protez, mostków a także koron protetycznych, które mają zniwelować braki w uzębieniu. Braki te mogły powstać na skutek urazów mechanicznych, choroby bądź zaniedbania higieny jamy ustnej. Obok protetyki zwykle wymienia się implantologię – głównym zadaniem obu dziedzin jest przywrócenie ładnego, pełnego uśmiechu. Braki w uzębieniu nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale też powodują problemy z żuciem i gryzieniem pokarmów, wyraźnym mówieniem, a także przyczyniają się do powstawania zmian w wyglądzie całej twarzy, m.in. zapadania policzków.

Protetyka stomatologiczna czy implantologia?

Pacjent, który stracił część uzębienia, chciałby jak najszybciej odzyskać ładny, pełny uśmiech. Chciałby także, aby wykorzystywane metody i materiały służyły mu przez wiele lat. Niestety protezy stomatologiczne prędzej czy później się zużywają, mogą żółknąć, pękać, ścierać się. Często też pacjenci skarżą się na złe dopasowanie protezy. Implanty to znacznie wygodniejsze rozwiązanie, niestety również znacznie droższe. Założenie implantów wymaga interwencji w strukturę kości – niektórzy pacjenci obawiają się takiego rozwiązania. Ponadto założenie implantów nie zawsze jest możliwe. Dlatego mimo, iż implantologia stała się obecnie bardzo popularna, to protetyka stomatologiczna wiedzie prym w gabinetach stomatologicznych.

Protetyka stomatologiczna – proponowane rozwiązania

Protezy zębowe

Protezy wykonywane są w przypadku znacznych braków w uzębieniu. Mogą zastąpić kilka zębów, a nawet wszystkie (protezy pełne). Protezy częściowe mocowane są przy wykorzystaniu zębów pacjenta bądź zamocowanych implantów – służą do tego specjalne haczyki. Protezy pełne muszą być idealnie dopasowane, tak by się nie przesuwały, a umożliwiały swobodne gryzienie i mówienie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów mających ułatwić utrzymanie protezy zębowej na miejscu.

Mosty protetyczne

Most protetyczny zakłada się na stałe. O ile protezę zębową pacjent może wyjąć np. na czas snu, o tyle most, podobnie jak licówki czy korony, nosi przez cały czas. Przy pomocy mostu protetycznego można zastąpić jeden lub kilka zębów, a także poprawić wygląd zębów sąsiadujących, na których mosty są mocowane. Mosty wykonywane są z materiałów, które mają wiernie odtwarzać wygląd (strukturę i kolor) zębów naturalnych.

Korony protetyczne

Protetyka stomatologiczna ma wiele wspólnego ze stomatologią estetyczną. Wykorzystywane korony protetyczne mają poprawić wygląd zniszczonego zęba, a właściwie całkowicie go zasłonić. Korona to pewnego rodzaju czop, który nakłada się na zniszczony, opracowany ząb. Dobrze dobrana korona nie wyróżnia się na tle sąsiadujących z nią, naturalnych zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *