Ortodox

Rozwój bakterii – praktyczne porady

Rozwój bakterii

Higiena jamy ustnej a rozwój bakterii

Higiena jamy ustnej to postawa jeśli zależy nam na zdrowiu i komforcie. Niestety wiele osób ciągle zaniedbuje właściwą higienę jamy ustnej. Wynika to głównie z braku wiedzy i nieświadomości – wiele osób po prostu nie wie z czym się wiąże zaniedbanie higieny zębów i jakie może mieć konsekwencje.  Konsekwencje mogą być niestety bardzo poważne. Co może się stać jeśli nie będziemy regularnie myć i nitkować zębów, co się stanie jeśli nie odwiedzimy dentysty w odpowiednim czasie, co będzie się działo jeśli nasza technika mycia zębów będzie po prostu nieprawidłowa i niedostosowania do naszych potrzeb, a wreszcie czy stanie się coś poważnego jeśli będziemy używali złej szczoteczki do zębów lub niewłaściwych produktów?

Po pierwsze, wszystkie wyżej wymienione zaniedbania i niewłaściwe działania mogą wpłynąć na rozwój bakterii w jamie ustnej. Rozwój bakterii tylko z pozoru nie jest wcale poważną konsekwencją. W praktyce jednak rozrost bakterii w jamie ustnej oznacza, że możemy mieć poważne problemy takie jak: ryzyko wystąpienia stanu zapalnego dziąseł, zębów lub w ogóle całej jamy ustnej, wzmożone ryzyko rozwoju próchnicy oraz innych możliwych schorzeń zębów lub dziąseł, możliwość rozwoju halitozy, czyli problemów z nieświeżym oddechem, które mogą być niezwykle trudne do wyleczenia. Jak widać rozwój bakterii może być naprawdę nieprzyjemny.

Ryzyko związane z rozwojem bakterii

Co więcej, rozwój bakterii w jamie ustnej może być na początku trudny do wychwycenia, zwłaszcza jeśli nie wiemy dokładnie jak reaguje nasz organizm i co poszczególne zmiany mogą faktycznie oznaczać. W praktyce musimy zatem nauczyć się dokładnie obserwować nasz organizm tak aby wiedzieć jak poszczególne zmiany mogą na niego faktycznie wpłynąć. Nawet najmniejsze wahania i zmiany mogą już wskazywań na niepokojący rozwój bakterii. Co ważne, rozwój bakterii często ma miejsce  w punktach naszej jamy ustnej, które są po prostu trudno dostępne. Mowa tutaj przede wszystkim o tylnej ścianie jamy ustnej lub miejscach pod językiem. To właśnie te miejsca są szczególnie narażone na rozwój bakterii.

Warto wiedzieć, że rozwój bakterii na języku jest odpowiedzialny za powstawanie nieświeżego oddechu. Warto przy każdym myciu zębów zwracać szczególną uwagę na to jak myjemy zęby i przede wszystkim pamiętać o tym, aby myć tak język. W sklepach możemy kupić szczoteczki, które mają specjalnie zaprojektowane główki, które są przeznaczone właśnie do mycia języka i ścian dziąseł. Warto zatem zaopatrzyć się właśnie w takie szczoteczki. To nam znacznie ułatwi zadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *