Ortodox

Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca – dlaczego warto wybrać się z dzieckiem do specjalisty dziecięcego?

W nagłych przypadkach małego pacjenta powinien przyjąć każdy stomatolog, niezależnie od tego, czy zdobył specjalizację dziecięcą. Jeśli jednak chcemy wybrać się z dzieckiem na planowaną wizytę kontrolną, lepiej wybrać lekarza, który na co dzień zajmuje się leczeniem zębów najmłodszych. Specjalizacja stomatologia dziecięca nie rozwinęła się bez powodu.

Zęby małych dzieci, czyli o „mleczakach”

Stomatolog dla dzieciPrzed ukończeniem trzeciego roku życia większość dzieci ma wszystkie zęby mleczne. Wielu rodziców właśnie wtedy wybiera się z dzieckiem do stomatologa, choć powinno się to zrobić znacznie wcześniej. Uważa się, że odpowiedni czas na pierwszą wizytę jest wówczas, gdy dziecko ma ukończony pierwszy rok życia i jakiekolwiek zęby.

Stomatolog jest specjalistą od uzębienia, niemniej jednak taki lekarz, który na co dzień zajmuje się wyłącznie leczeniem ubytków w zębach dorosłych pacjentów, może nawet nie pamiętać jaka jest kolejność wyżynania się mleczaków. Niekiedy rodzice niepokoją się, że kolejność wyżynania zębów u ich dziecka odbiega od kolejności książkowej, a taki dentysta niestety może zbagatelizować ich obawy.

Zęby mleczne są znacznie słabsze od zębów stałych, dlatego ich pielęgnacja jest mniej agresywna, a usuwanie ubytków wygląda nieco inaczej. Niekiedy konieczne jest też wykonanie zabiegów, które wzmocnią strukturę zębów. W gabinetach, którym obca jest stomatologia dziecięca, może nawet nie być odpowiednich preparatów i narzędzi.

Stomatologia dziecięca, czyli o potrzebach najmłodszych

stomatolog dziecięcy BielskoStomatolog dziecięcy jest osobą, która przeszła dodatkowe szkolenie z zakresu leczenia małych pacjentów. Doskonale zna metody, jakimi udaje się łagodzić nieprzyjemne doświadczenia związane z leczeniem zębów. Ma też odpowiednie podejście do dzieci – potrafi dziecko zabawić, uspokoić oraz w sposób zrozumiały wytłumaczyć mu to, co będzie się działo w jego buzi. Stomatolog dziecięcy dysponuje również odpowiednimi preparatami i narzędziami, dzięki którym może skutecznie leczyć zęby małych dzieci. Należą do nich m.in. kolorowe plomby, które dzieci bardzo lubią.

Stomatologia dziecięca znajduje się w ofercie wielu gabinetów dentystycznych, w których dba się o komfort małych pacjentów. Gabinety te mają cały wachlarz nowoczesnych i bezpiecznych metod znieczulających oraz technik rozweselających. Wszystko po to, by wizyta przebiegła w miłej atmosferze i pomogła wyrobić dziecku zdrowe nawyki. Zadowolony maluch nie będzie bał się kolejnej kontroli stomatologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *