Ortodox

Wybielanie zębów lampą

Wybielanie zębów lampą

Wybielanie zębów lampą w gabinecie dentystycznym

Kolor zębów w dużej mierze zależy od koloru kości, choć równie istotna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Jeśli pomimo dbałości o uzębienie i stosowania past wybielających nie jesteśmy usatysfakcjonowani kolorem naszych zębów, powinniśmy rozważyć metody wybielania oferowane przez salony dentystyczne. Jedną z takich metod jest wybielanie zębów lampą.

Wybielanie zębów pod kontrolą lekarza

Lekarz dentysta może zaproponować wybielanie przy użyciu specjalistycznych preparatów, zwykle żelu wybielającego, który można aplikować samodzielnie w domowym zaciszu. Efekty takiej kuracji nie są jednak natychmiastowe, a i pokusa przekraczania czasu trzymania żelu na zębach ogromna. Lepszym rozwiązaniem wydaje się zatem wybielanie zębów lampą pod kontrolą lekarza. Jest to metoda bezpieczna i skuteczna – przynosi natychmiastowe efekty, a jednocześnie nie przyczynia się do powstawania nadwrażliwości zębów.

Wybielanie zębów lampą a rodzaje przebarwień

Wybielanie zębów lampą usuwa wszelkie przebarwienia związane z wiekiem pacjenta, spożywaniem niektórych pokarmów i używek, takich jak kawa, papierosy, mocna herbata, czerwone wino, cytrusy, napoje gazowane czy ciemne warzywa i owoce. Trudne do usunięcia są natomiast przebarwienia powstałe w wyniku fluorozy czy urazów mechanicznych, a także ściemnienia zębów po leczeniu kanałowym (w tym przypadku stosuje się inną metodę wybielania).

Profesjonalne wybielanie zębów – proces przygotowania do zabiegu

Wybielanie zębów lampą jest bezpieczne, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania zabiegu. Z zasady tej metody nie wykorzystuje się u pacjentów ze znaczną nadwrażliwością zębów i dziąseł. Nie oznacza to, że tacy pacjenci nie mogą skorzystać z innych rozwiązań proponowanych przez gabinet dentystyczny, ale należy przy tym pamiętać o stosowaniu preparatów, które zniosą nadwrażliwość zębów. Wybielanie lampą odradza się także w przypadku występowania znacznych ubytków w zębach, albo wyjątkowo trudnych i kłopotliwych przebarwień.

Z powyższego wynika, że żaden gabinet dentystyczny nie przystąpi do wybielania zębów pacjenta, jeśli wcześniej nie sprawdzi stanu uzębienia. Przegląd zębów jest konieczny, by wykluczyć występowanie przeciwwskazań do wybielania. Niekiedy okazuje się, że proces wybielania należy odroczyć do momentu wyleczenia zębów. Przed wybielaniem zęby powinny być dokładnie wyczyszczone z płytki nazębnej, kamienia i osadu gromadzącego się nie tylko na powierzchni szkliwa, ale także w przestrzeniach między zębami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *