Ortodox

Zęby mleczne – o czym pamiętać

Zęby mleczne

Zęby mleczne – dlaczego są takie ważne

Dla wielu osób wizyta u dentysty wiąże się z bardzo dużym stresem i nerwami. Chodzi tutaj zarówno o osoby dorosłe jak i dzieci. Co ciekawe, często zdarza się tak, że strach i niepokój związany z wizytą u dentysty są przenoszone przez rodziców na dziecko. Dziecko nie ma przecież tak naprawdę żadnego powodu, aby obawiać się pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Stres i nerwy są przekazywane przez rodziców, co ciekawe często nawet w sposób zupełnie nieświadomy. Niestety późniejsze pozbycie się raz wykształconego nastawienia może być naprawdę bardzo problematyczne. W związku z tym często zdarza się, że nawet sami rodzice lekceważą wizyty w gabinetach stomatologicznych. Niestety wiele osób uważa, że w przypadku mniejszych dzieci i zębów mlecznych nie ma nawet potrzeby na wizytę u dentysty. Niestety jest to bardzo mylne przekonanie, które może mieć bardzo poważne skutki.

Zęby mleczne są naprawdę ważne i należy o nie odpowiednio dbać. Fakt, że prędzej czy później i tak same wypadną i zostaną zastąpione przez stałe uzębienie nie ma zupełnie żadnego znaczenia. Zęby mleczne wymagają właściwej opieki i regularnych wizyt u stomatologa. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że nieleczone zęby mleczne mogą powodować próchnicę pojawiających się później zębów stałych. Co ciekawe, mimo, że tego typu wpływ nie wydaje się realny, jest to faktycznie udowodnione. Poza tym przedwczesne usuwanie zębów mlecznych, które są dotknięte próchnicą może prowadzić do bardzo poważnych wad zgryzu oraz późniejszych problemów z pojawianiem się zębów stałych. Oprócz tego nieleczone zęby mleczne mogą także powodować problemy z funkcją żucia, wykształcaniem się kości i oddychaniem. Warto zatem o nie odpowiednio zadbać.

Leczenie zębów mlecznych

Sprawdzenie stanu zębów mlecznych i ich ewentualne późniejsze leczenie warto zacząć od wizyty adaptacyjnej u dentysty. Tego typu wizyta pomoże dziecku oswoić się z problemami związanymi z stresem i nerwowością. Poza tym na tego typu wizycie dziecko może dowiedzieć się jak wygląda sprzęt i gabinet dentystyczny oraz pozna jak prawidłowo szczotkować zęby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *